Анкетиране за обратна връзка от преминалите през обучения по вписани в Информационния регистър на одобрените програми за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти (ИРОПКС)

Изх. № РУО1-17793/30.05.2025 г.

ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА

СТОЛИЧНИТЕ ОБРАЗОВАТЕЛНИ ИНСТИТУЦИИ

 

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,

Във връзка с писмо с вх. №РУО1-17587/29.05.2025 г. Ви уведомявам, че в изпълнение на разпоредбата на чл. 91, ал. 4 от Наредба № 15/22.07.2019 г. за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти в Информационния регистър на одобрените програми за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти (ИРОПКС) съществува отделен модул „Планирани обучения“, осигуряващ прозрачност и информация за квалификационните дейности. В него е осигурен достъп за обратна връзка на всички педагогически специалисти, участвали в обучения по одобрени и вписани програми за повишаване квалификацията, за мнения, бележки и препоръки (анкета). В съответствие с изискванията на чл. 91, ал. 6 от Наредба 15 обратната връзка се осъществява по електронен път с цел осигуряване на автоматизирана обработка на данните, постъпили от обучените лица, които след приключване на обучението ще получават автоматичен имейл за попълване на анкета с оценка и мнение за проведените обучения по одобрените и вписани в ИРОПКС програми.

Мнението на педагогическите специалисти, преминали обучения, е важно за всички участници в процеса на квалификация и за обобщаване на получените оценки и мнения за удовлетвореност на потребителите от качеството на квалификационните услуги. Анкетната форма за обратна връзка е анонимна и времето за попълването ѝ е в рамките на 3 минути.

Във връзка с изложеното и с оглед на необходимостта от осигуряване на навременна обратна връзка за проведените обучения следва да информирате учителите и педагогическите специалисти за необходимостта от попълването на анкетата.

Мнението на педагогическите специалисти, преминали обучения, е важно за всички участници в процеса на квалификация. Това е възможност да се направи задълбочен анализ на ефективността и приложимостта на одобрените програми за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти, въз основа на който да се обобщят изводи и евентуални препоръки за подобряването на качеството и на програмите, и на обученията по тях.

Повишаването на квалификацията на учителите, директорите и другите педагогически специалисти е стратегически приоритет на образователната политика в България, тъй като именно от тях зависят напредъкът и развитието на децата и учениците.

 

Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА

НАЧАЛНИК НА РУО

СОФИЯ-ГРАД