Административна услуга № 916: Удостоверение за признаване на завършени етапи на училищно обучение или степени на образование и професионална квалификация по документи, издадени от училища на чужди държави.

Правно основание за предоставяне:

Закон за предучилищното и училищното образование – чл. 165, ал. 6; Наредба № 11 от 01.09.2016 г. за оценяване на резултатите от обучението на учениците – чл. 110, ал. 1.

Орган по предоставянето на административната услуга: 

Head of RDE Sofia-city

Начини на заявяване на услугата. Подаване на документи:

Заявлението с приложените документи се подава от физическо лице – пълнолетен гражданин:

  • лично – с документ за самоличност;
  • от родител на непълнолетно лице при представяне на оригинал на акт за раждане;
  • от друго лице (включително родител на пълнолетно лице)  – с писмено пълномощно с нотариална заверка на подписа, в което изрично е посочено, че съответното лице е упълномощено конкретно да подава заявление до РУО – София-град за признаване на завършен период, клас или етап на училищно образование, степени на образование и/или професионална квалификация;
  • адвокат с изрично адвокатско пълномощно и копие от адвокатска карта, заверена към съответната година съгласно чл. 24, ал. 1, т. 3 от ЗА.

Заявлението по образец може да бъде подадено писмено или заявено устно в деловодството на РУО или по пощата. За устните заявления се съставя протокол за приемането им на място.

Процедура и необходими документи:

Лицата, които желаят да им бъдат признати завършен период, клас, за класовете от VІІ до ХII включително, за етап от гимназиалната степен, както и признаването на средно образование и/или на професионална квалификация по документи, издадени от чужди държави, следва да подадат следните документи:

  1. Заявление по образец.
  2. Документ за училищно образование и/или професионална квалификация – в оригинал или копие, заверено от нотариус или от училището, издало документа.
  3. Документ, в който се посочва какви права дава документът за училищно образование и/или професионална квалификация за продължаване на образованието, когато това не е посочено в документа по т. 2 – в оригинал или копие, заверено от нотариус или от училището, издало документа.
  4. Справка за изучаваните учебни предмети с хорариума на учебните часове и поставените оценки, ако не са вписани в документа по т. 2 – в оригинал или копие, заверено от нотариус или от училището, издало документа;
  5. Превод на български език на документите от заклет преводач и нотариално заверен – в оригинал;
  6. Документ за последен завършен клас в българско училище – в оригинал или копие, заверено от нотариус или от училището, издало документа;
  7. Документ за платена държавна такса – в оригинал;
  8. При подаване на документите лицето представя копия на документите по т. 2, 3, 4, 5 и 6 (заверени от лицето с текст „Вярно с оригинала”), тъй като оригиналните документи се връщат на лицето при получаване на удостоверението или отказа съгласно чл. 112 от Наредба № 11 от 01.09.2016 г. за оценяване на резултатите от обучението на учениците.

При подаване на документите лицето може да предостави копие на документа си за самоличност с цел коректно попълване на данните му в искания документ. Посочената информация ще бъде обработвана и съхранявана в РУО – София-град според изискванията на Закона за защита на личните данни.

Режим на легализиране на документи, произхождащи от държави, които са страни по Хагската конвенция – (с „Apostille“): Поставяне върху самия документ или в приложение към него на специално удостоверение – печат (с „Apostille“) от компетентния орган в държавата, където той е издаден. Страни по Хагска конвенция

В случай, че документите не притежават или не могат да бъдат снабдени с „Apostille“, за да бъдат валидни на територията на Република България, трябва да бъдат удостоверени („легализирани“) съгласно общоприетата процедура – да са заверени от Министерство на външните работи (МВнР) на издаващата държава, след което да са легализирани от българското дипломатическо или консулско представителство в тази държава или акредитирани за нея.

Режим на легализиране на документи, произхождащи от държави, които не са страни по Хагската конвенция: Чуждите документи трябва да са удостоверени (заверени) от МВнР на издаващата държава, след което да се легализират от българските дипломатически и консулски представителства в тази държава или акредитирани за нея.

Режим на легализиране на документи, произхождащи от държави, които са подписали с Република България двустранен договор за правна помощ (без „Apostille“): документите се подават съгласно процедурата по точки от 1 до 7. Не е пречка, ако документите са снабдени с „Apostille“ въпреки облекчения режим по конкретния договор за правна помощ.

Списък на страните, с които Република България има действащи договори за правна помощ

Чуждестранните документи, предназначени за ползване в Република България, следва да бъдат преведени на български език по един от двата посочени начина:

От лице, определено със заповед на ръководителя на дипломатическото или консулско представителство на Република България в чужбина.

От физическо лице, заклет преводач, работещо индивидуално или към преводаческа фирма, включена в списък, поддържан от Министерството на външните работи. За чуждестранен документ, преведен на български език, предназначен за ползване на територията на Република България, е необходимо подписът на преводача, положен в извършения от него превод, да бъде нотариално удостоверен от български нотариус.

Срок на предоставяне на услугата:

Комисията се произнася по всеки конкретен случай на признаване в срок до един месец от датата на представяне на посочените документи.

Този срок може да бъде удължен в случай че подадените документи се окажат недостатъчни за вземане на решение и се налага съответната комисия да изиска допълнителна информация. Учениците, обучавали се една или повече учебни години в училище на чужда държава, могат по своя преценка, а за непълнолетните – по преценка и желание на родител (настойник или попечител), да се обучават в българското училище в последния признат клас. При изразено писмено желание на лицето или родителя (настойника или попечителя) до директора на училището, то не полага приравнителни изпити за класа, в който се обучава повторно.

В случай че са налице нередности по представените документи и срокът за произнасяне на комисията съвпада с времето на учебните занятия, учениците от VII клас до последен гимназиален клас могат да посещават училище с разрешение на началника на РУО – София-град. За целта ученикът (родителят/настойникът) подава молба до началника на РУО – София-град, като посочва училището, в което желае ученикът да продължи обучението си.

Образци на формуляри:

Заявление за признаване на завършени етапи на училищно обучение или степени на образование и професионална квалификация по документи, издадени от училища на чужди държави.

Протокол за приемане на устно заявление за признаване на завършени етапи на училищно обучение или степени на образование и професионална квалификация по документи, издадени от училища на чужди държави.

Информация за предоставяне на услугата по електронен път:

Срок на действие на документа:

безсрочно.

Такси или цени, основание за тяхното определяне и начини на плащане:

На основание чл. 300, ал. 4 от Закона за предучилищното и училищното образование, за признаване на документ за завършен период, клас или етап на училищно образование, степен на образование и/или степен на професионална квалификация, издаден от училища на чужди държави, и за издаване на удостоверение, такси не се събират, когато лицата, които искат признаване, са в задължителна училищна възраст – до 16 г. 

Държавна такса се събира за лица над задължителната училищна възраст –  16 г., като съгласно чл. 6, ал. 1 и 2 от Тарифата за таксите, както следва:

  1. За признаване на документ за завършен период, клас или етап на училищно образование, издаден от училища на чужди държави – 35 лв.
  2. За признаване на документ за завършена степен на образование и професионална квалификация, издаден от училища на чужди държави, и за издаване на удостоверение – 50 лв. (вкл. и за издаване на документ за завършена степен на образование, които да послужат пред органите на КАТ).

Държавната такса се внася по банков път в разплащателна сметка на Регионалното управление на образованието – София-град:

В платежния документ следва да са вписани:

  • Трите имена на лицето, на което се признава завършен период, клас, етап или степен на образование.
  • Основание за плащане за признаване на клас/срок и степен на училищно образование, завършен/а в чуждата държава.

Държавната такса може да бъде платена и чрез ПОС терминал в деловодството на РУО – София-град. ПОС терминалът позволява извършване на парични преводи, посредством дебитни или кредитни карти, издадени от банки в България. Банковите карти, които приема устройството са Visa, Visa Electron, MasterCard и Maestro.

Орган, осъществяващ контрол върху дейността на органа по предоставянето на услугата:

министър на образованието и науката.

Ред, включително срокове за обжалване на действията на органа по предоставянето на услугата:

Отказът да се извърши услугата може да се обжалва по административен ред пред министъра на образованието и науката и пред Административен съд – София-град в 14–дневен срок по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

Административно звено, приемащо документите и предоставящо информация за хода на преписката

Отдел „Административно-правно, финансово-стопанско и информационно обслужване“
Адрес: обл. София, общ. Столична, град София 1303,
ул. „Антим I“ №17, 4 етаж, стая 401
Телефон за връзка: (02)9356050
Адрес на електронна поща: [email protected]
Работно време: Стандартно работно време, от 09:00 до 17:30 ч.

сметка на Регионалното управление на образованието – София-град

ОББ, клон „Княгиня Мария Луиза”

IBAN: BG57UBBS80023106075808BIC

Кодът на банката е UBBSBGSF 

Държавната такса може да бъде платена и чрез ПОС терминал в деловодството на РУО – София-град. ПОС терминалът позволява извършване на парични преводи посредством дебитни или кредитни карти, издадени от банки в България. Банковите карти, които приема устройството, са Visa, Visa Electron, MasterCard и Maestro.

Електронен адрес за предложения във връзка с услугата:

[email protected]

И през Системата за сигурно електронно връчване (ССЕВ)

Начини на получаване на резултата от услугата:

Съгласно чл. 61, ал. 4 от Административно-процесуалния кодекс и с оглед подобряване качеството на административното обслужване в РУО – София-град, документите по признаването може да бъдат получени на мястото, където са подадени – РУО – София-град или на посочен точен адрес, в случай че е заявено получаване чрез лицензиран пощенски оператор, отразено в заявлението.

Документите могат да бъдат получени:

  • Чрез лицензиран пощенски оператор, като вътрешна куриерска пратка, на посочен в заявлението адрес, като пощенските разходи са за сметка на лицето;
  • С международна препоръчана пощенска пратка с известие за доставяне на адреса, изписан в заявлението, като пощенските разходи са за сметка на лицето;
  • С международна куриерска услуга на адреса от заявлението, като пощенските разходи са за сметка на лицето.