На 21 февруари 2025г. ученици от Немския отдел на 91. НЕГ “Проф. К. Гълъбов” взеха участие в състезанието “Jugend forscht” в Бон, Германия – най-авторитетното немско състезание в областта на науката, технологиите, инженерството и математиката (STEM). Отборът от 10Е клас ( Деница Митова, Рая Такорова и Владимир Пасев) спечели трето място в раздел “Физика”. Проектът им представлява уред, превръщащ звука в електрическа енергия с цел пестене на ресурси. Второто място в тази област беше за представители от Германия, а първо не беше присъдено.
В състезанието участваха още Ния Ангелова и Виктория Владимирова (на снимката вляво) от 11Д клас, които спечелиха трето място в раздел “Биология”, Георги Христов и Марина Котарова от 11Д клас със специална награда “Natur Jahresabonnement” в същата област, Дария Рубийска и Марина Йосифова от 11Е клас с второ място в раздел “Химия”, Пресиян Недков и Александър Христов от 12Д с трето място в област “ Техника” и специална награда “Mit Sicherheit in die Zukunft”, както и Мария Милошова и Далия Димитрова от 12Д клас със специална награда ”Доказване на свойства на суровини” .
Наградата “Projektbetreuer” получи Беате Кайзер, ръководител на групата от България. Журито присъди и специална награда за цялостен принос на 91. НЕГ “Проф. К. Гълъбов” , която беше с най-голям брой участвали проекти.
Ето какво споделят и самите участници:
Деница Митова, Рая Такорова, Владимир Пасев (10Е)
- „Югенд форщ“ беше едно невероятно преживяване! Още от самото начало ни привлече възможността да провеждаме изследвания и занимавайки се с нещо, което ни харесва, дори да направим нови открития. Може би това, което първоначално ни се струваше най-трудно, беше намирането на проект, с който никой до момента не се е занимавал. Наистина не беше лесна задача, но след като помислихме, стигнахме до идеята да произведем ток от звук. Най-голямото предизвикателство беше обаче да преодолеем предразсъдъците, че това е невъзможно. От друга страна, това ни накара да се радваме на всеки успех, макар и малък. Цялата работа по проекта непрекъснато ни носеше удовлетворение, а състезанието в Бон ни показа, че трудът ни не е бил напразен. Може би най-важното, което ни даде „Югенд форшт“, наравно с опита беше обаче възможността да създадем много нови приятелства и да се забавляваме.
Мария Милошова, Далия Димитрова (12Д)
- Проектът ни даде възможност да развием своя собствена изследователска работа, да разберем какво вълнува други млади изследващи и да получим обратна връзка както от специалисти в нашата област на проучване, така и от заинтересовани от нея. За нас е важно, че Jugend forscht насърчава научния подход и смятаме, че умението за последователна и целенасочена работа, каквато се изисква в науката, е ключово за успешния личностен и професионален път. Оценяваме топлото приемане от страна на организаторите и се радваме, че бяхме част от събитието.
Георги Христов, Марина Котарова (11Д)
- Проектът в тема Биология “Topf-Secret: Das beste Rezept für fruchtbaren Boden“ е и свързан с оптимизирането на плодородни почви. За него спечелихме Sonderpreis natur Jahresabonnement. Причината да се запишем въобще беше, че и имаме интерес към природните науки и искахме да съберем опит в научните изследвания и проучвания. Можем да заключим, че проектите, които бяха представени на състезанието бяха изключително вдъхновяващи, а събитието в Бон е създадено така, че да те мотивира да продължаваш да развиваш креативни идеи, което е причината да продължа моето участие в клуба Jugend forscht с още по-голям ентусиазъм. Допълнително атмосферата, която се изгражда по време на пътуването с такива страхотни съученици е незаменима, а спомените безценни.
Пресиян Недков, Александър Христов (12Д)
- Записахме се в „Югенд форшт“, защото ни дава възможност да реализираме свои идеи под формата на проект, който може да бъде представен. Работата по проект е интересна, защото човек се сблъсква с различни предизвикателства, всяко от които е уникално. Готови решения не винаги съществуват, а дори и да има такива, те често са извън възможностите на един ученик. Това стимулира творческото мислене и насърчава търсенето на собствени методи за справяне с проблемите. Проектът, по който аз и моят партньор Александър работихме повече от година, е свързан със самопоправящи се тръби. Темата попада в област, която вече е добре проучена и в която са доказани многобройни принципи и изобретения. Въпреки това винаги има място за нови идеи и иновативни решения на сложни технически проблеми. Нашата работа ни позволи да разработим и тестваме собствени концепции, като създадохме функциониращи прототипи.
Марина Йосифова, Дария Рубийска (11Е)
- Проучването ни се занимаваше с откриването на иновативен препарат за пране, изготвен единствено от натурални съставки и защитаващ както околната среда, така и човешкия организъм. Преживяването е, бихме казали, несравнимо: от чудене каква тема да захванем, преминавайки към вълнението при провеждането на различните опити, трудностите при изготвянето на писмения документ, до самото пътуване, което пробуди любопитство, желание за успех и остави у нас незабравими емоции. Бихме заявили, че най-забавната част от цялото изживяване е именно представянето на проектите пред германци, идващи да разгледат щанда ни. Jugend forscht е освен забавно и изключително полезно преживяване: срещите с нови хора, сплотяванто на екипа, новите знания, представянето на проекта и креативните идеи на останалите участници, са само част от хубавите моменти. Въпреки всичко положително, участието в подобно състезание е и изключително голяма отговорност, поради причината, че ние сме единствените хора, идващи от чужбина и имащи правото да вземат участие. Следователно ние сме хората, които трябва да представят както Немската гимназия, така и България на международната сцена.