„От корените, през настоящето, с поглед към бъдещето“

В периода от 25-28 март 2025 г. 23.СУ „Фредерик Жолио-Кюри“ беше домакин на МОДУЛ 3 „Форуми за иновации в образованието“ по НП „Иновации в действие, с тема: „От корените, през настоящето, с поглед към бъдещето“.

Четиридневното събитие събра образователни екипи от цялата страна, представители на институции, университети, организации и експерти, обединени от обща цел – споделяне на добри практики и изграждане на визия за съвременно, адаптивно и устойчиво образование.

Форумът беше открит с интегративен урок на тема „Пролетни фолклорни празници“, представен от учениците от 2.клас и хореографските паралелки на 23.СУ. Урокът бе истински празник на българските традиции, съчетаващ фолклор, танц и познание за родния бит и култура. В атмосферата на Благовещение, децата пресъздадоха обичаи, представиха народни танци и вплетоха съдържание от учебния предмет „Човекът и родината“ и математика.

„Работливите пчелички“ от 2.б клас, 23.СУ с класен ръководител г-жа София Илиева, се представиха блестящо с открит урок „Наръчник на сетивата“, който е част от тематичното съдържание на иновация „Българче“. В рамките на три седмици чрез екипна работа те проучваха информация за сетивните органи, работиха по проект, като създадоха краен продукт – „Наръчник на сетивата“, който представиха пред много гости от различни градове на България и пред своите родители.

В рамките на форума бяха представени и практики, свързани с провеждането на учебни часове извън стандартната класна стая – сред природата, в библиотеката, музея, планината или театъра. Такива уроци (провеждат в 118.СУ „Акад. Людмил Стоянов“) по „Човекът и природата“ и други учебни дисциплини се реализират в реална среда, където учениците учат чрез преживяване, наблюдение и активно участие.

Сред споделените добри практики по време на форума особено място зае методът „Дизайн мислене“ – световно признат подход за развиване на креативно и критическо мислене у учениците. Представена беше учебната програма „Дизайн шампион“ (в 159.ОУ „Васил Левски“ гр. София), разработена на основата на този метод, която насърчава учениците да търсят решения на реални проблеми, да работят в екип и да създават иновативни идеи с практическа стойност

НПГПТО „М. В.Ломоносов“ представи иновативен поглед към преподаването на математика с урок, озаглавен „Време за математика“. Учениците демонстрираха, че математиката присъства навсякъде около нас – в природата, в изкуството, в архитектурата и в ежедневните ситуации. Този подход прави математиката жива, разбираема и свързана с действителността.

Сред актуалните и социално значими теми, представени по време на събитието, особено внимание предизвика участието на Националната търговско-банковата гимназия, лекторите разгледаха един важния въпрос – за киберсигурността. В рамките на представянето бяха засегнати конкретни аспекти като кибератаки, кражба на самоличност, кибертормоз и превенция. Чрез практически примери и дискусии беше поставен фокус върху необходимостта учениците да бъдат информирани, отговорни и защитени в дигиталната среда, а училището – активно ангажирано в изграждането на дигитална култура и навици за безопасно поведение онлайн.

Със силно въздействие върху публиката се отличи участието на Образцово средно училище „Св. Св. Кирил и Методий“ от гр. Кюстендил, които представиха темата „Мост между миналото и бъдещето. Посланията на българското слово. Как, чрез завръщане в миналото, ние успяваме да проектираме нашето бъдеще?“

Силно впечатление направи представянето на Седмо средно училище, гр. Благоевград, които споделиха своята иновация, свързана с преподаването чрез визуализация и онагледяване в модерно оборудвания им STEM център. Учителите демонстрираха как с помощта на визуални средства и съвременни технологии се улеснява разбирането и усвояването на учебното съдържание по химия, биология и физика.

44.СУ, гр. София представи иновативен подход в обучението по информационни технологии, програмиране и дигитална креативност. Чрез практически занимания, създаване на презентации, работа по проекти и конструиране на роботи, училището показа, че ученето в тази сфера може да бъде забавно, ангажиращо и вдъхновяващо

ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, гр. Гоце Делчев, представи своята иновация „Млади откриватели“, която залага на интегрирано обучение с акцент върху екологията и връзката между различни области на знанието.

Особено впечатление направи презентацията на доц. д-р Боряна Пелова, която представи иновативен образователен модел, които съчетава теоретични знания с реални практически казуси, като развива аналитични, технологични и меки умения у учениците.

Средно училище „Петко Рачов Славейков“, гр. Кърджали, се открои със своя изключително модерен подход към образованието и видимо висок стандарт на преподаване. Училището разполага с впечатляващ STEM център, който предоставя възможности за обучение чрез технологии, експериментална работа и интердисциплинарни проекти.

Г-н Борис Шейнин, началник на отдел УМС в дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“ към МОН, представи пред участниците функционалните и съдържателни възможности на електронната платформа за учене на възрастни в Европа EPALE. По време на форума Департаментът за информация и повишаване квалификацията на учителите, гр. Стара Загора, представи иновации и партньорства, насочени към развитие на позитивно образование. Акцент беше поставен върху нуждата учителите да развиват нови умения и да се квалифицират в области като изкуствен интелект в образованието, социално-емоционално учене и проектна дейност.