Изх. № РУО1-27032/06.08.2024 г.
ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА
СТОЛИЧНИТЕ УЧИЛИIЦА
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,
Във връзка е писмо на МОН № 9105-208/02.08.2024 г., с вх. № РУО 1-26783/02.08.2024 г., Ви уведомявам, че през 2024/2025 година дирекция „Централно координационно звено“ на Министерството на финансите планира да реализира инициатива с участието на ученици под надслов ”Детективи на европейски проекти“. Инициативата е вдъхновена от пилотния проект на Европейската комисия ”Open Cohesion School“, в който България се включи успешно през 2019/2020 учебна година. Инициативата се състои в насърчаване ангажираността на учениците в мониторинга на европейски проекти чрез използване на информационни и комуникационни технологии, както и на публично достъпни „отворени“ данни. Тя ще се изпълнява чрез мрежа от Областни информационни центрове (ОИЦ) за популяризиране на подкрепата от Европейския съюз (ЕС) в България (ОИЦ-София отговаря за София-град и София-област).
В специална секция на Единния информационен портал за средствата от ЕС на линк: https://еufunds.bg/bg/oic/terм/823 са налични материалите и резултатите от изпълнението на пилотния проект. Единният информационен портал щe продължи да бъде онлайн платформа за новини и материали, свързани с инициативата “Детективи на европейски проекти“. За изпълнение на инициативата “Детективи на европейски проекти“ експертите в ОИЦ е необходимо да осигурят участието на поне една гимназиална паралелка или клуб по интереси за период от една учебна година. По преценка на преподавателите инициативата може да бъде интегрирана във всеки един вид подготовка (общообразователна, профилирана, професионална, разширена и допълнителна). Тя би могла да бъде част от гражданското образование на учениците и е особен акцент в иновативните училища.
За допълнителна информация можете да се обръщате към Цветелина Динева, началник на отдел “Комуникация на европейските фондове” в Министерство на финансите, на адрес: ts.dineva@minfin.bg
Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА
НАЧАЛНИК НА РУО –СОФИЯ-ГРАД