Изх. № РУО 1-35549/15.12.2020 г.
ДО
ДИРЕКТОРИТЕ НА
СТОЛИЧНИТЕ ОБРАЗОВАТЕЛНИ
ИНСТИТУЦИИ
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ДИРЕКТОР/ УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,
Във връзка с писмо на заместник-министъра на образованието и науката, № 9105-426/14.12.2020 г. с рег. № РУО1-35478/15.12.2020 г. Ви уведомявам, че резултатите от прилагане на Механизма за съвместна работа на институциите по обхващане, включване и предотвратяване на отпадането от образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст към началото на учебната 2020/2021 година бележат известен спад, в следствие на трудностите, пред които са изправени образователните институции в условията на извънредна епидемична обстановка и преустановено присъствено обучение.
Коефициентът на обхванатите деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст от началото на въвеждането на Механизма през месец юли 2017 г. насам, се повишава и достига най-високи стойности към втория срок на 2019/2020 година. Особено голямо повишение има коефициентът на обхванатите 5-, 6- и 7-годишни деца през втория срок на 2019/2020 г. в сравнение с началото на същата учебна година, което се дължи на фокуса върху тези възрастови групи в работата на екипите за обхват.
Към началото на тази учебна година коефициентът на обхванатите деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст е по-висок от началото на въвеждането на Механизма, но спрямо втория учебен срок на 2019/2020 учебна година бележи малък спад.
Предприетите мерки от страна на Министерство на образованието и науката, наред с продължилата съобразно конкретната обстановка работа на екипите за обхват за установяване статуса на всяко дете и ученик, имат своя принос за намаляване на последиците от неприсъственото обучение за децата и учениците в риск от отпадане.
Въпреки предприетите мерки и действия преустановяването на присъственото обучение повлия негативно и на следните аналитични показатели:
- спад на коефициента на обхванатите 5-годишни и 7-годишни, което за първата година на задължителното предучилищно и на задължителното училищно образование е с много силни последствия за по-нататъшното обучение;
- намаляване броя на върнатите и задържани деца и ученици;
- увеличаване броя на необхванатите (незаписани и отпаднали) деца и ученици;
- увеличаване броя на новоотпадналите деца и ученици.
В тази връзка и с цел устойчивост на напредъка по Механизма е належащо дейностите да бъдат насочени към:
- Осигуряване непрекъснатост на дейността на екипите за обхват, като взаимодействието между институциите е съобразно ситуацията с конкретната епидемичната обстановка и усилията се съсредоточат преди всичко на ниво образователна институция за своевременно установяване на статуса на всяко дете и ученик, както и прилагане на целенасочени мерки за недопускане на изолирането му от образователния процес, особено когато обучението се провежда от разстояние.
- Във фокуса на работата на екипа за обхват във всяка образователна институция следва да бъдат необхванатите децата и учениците в риск от отпадане, особено 5-, 6- и 7- годишните, както и върнатите в образователната система, за да не се допусне повторното им отпадане поради прекъсване процеса на образователната им интеграция. Необходимо е набелязване и прилагане на целенасочени компенсаторни мерки за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците, застрашени от отпадане, включително с осигуряване на алтернативни начини за доставяне на учебни материали и получаване на обратна връзка чрез включване на образователните медиатори и социалните работници; активно включване в обучението на учениците от разстояние в електронна среда от семейства с нисък социален статус.
- За преодоляване на натрупаните пропуски в усвояването на учебното съдържание по учебните предмети от училищния учебен план на съответното училище следва да се организира допълнително обучение за учениците в риск от отпадане, както и прилагане на другите форми на обща и допълнителна подкрепа.
- В условията на извънредна епидемична обстановка в областите с повишена заболеваемост съобразно критериите на Министерството на здравеопазването (червена и оранжева зона) присъственото взаимодействие с представителите на други институции от страна на детските градини и училищата да се търси при крайна необходимост чрез началника на регионалното управление на образованието. За целта е препоръчително комуникацията между членовете на екипите за обхват да бъде осъществявана дистанционно, включително чрез ИСРМ и други средства на информационните и комуникационни технологии.
Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА,
НАЧАЛНИК НА РУО
СОФИЯ-ГРАД