Допълнително обучение по български език като чужд

Изх. №РУО1-32795/20.09.2024 г.

 

ДО

ДИРЕКТОРИТЕ

НА УЧИЛИЩА, ПРОВЕЖДАЩИ ДОПЪЛНИТЕЛНО ОБУЧЕНИЕ ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК НА ЛИЦА, ТЪРСЕЩИ ИЛИ ПОЛУЧИЛИ ВРЕМЕННА И МЕЖДУНАРОДНА ЗАКРИЛА

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,

Във връзка с писмо на МОН №9105-244/19.09.2024 г. с вх. №РУО1-32665/19.09.2024 г. Ви информирам, че съгласно Наредба № 6 от 11 август 2016 г. за усвояването на българския книжовен език на деца и ученици, търсещи или получили закрила, се осигурява допълнително обучение по български език като чужд.

Допълнителното обучение по български език като чужд се провежда индивидуално или в група съобразно потребностите на обучаемите и е със следната продължителност:

  • до 60 педагогически ситуации за деца в подготвителна група;
  • до 90 учебни часа за учениците в начален етап;
  • до 120 учебни часа за учениците в прогимназиален етап;
  • до 180 учебни часа за учениците в първи гимназиален етап.

Обучението може да се проведе през учебно време, изцяло или частично интензивно по време на ваканциите или в друго неучебно време при желание, изявено от родителя (настойника, попечителя, представителя на непридружените малолетни и непълнолетни лица, търсещи или получили закрила).

Финансирането на обучението по български език като чужд е целево от бюджета на МОН.

Обучението се провежда по учебни програми, одобрени от министъра на образованието и науката. Учебните помагала по български език като чужд са публикувани на електронната страница на МОН в рубрика „Приобщаващо образование“, подрубрика „Деца и ученици, търсещи или получили закрила“.

Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА

НАЧАЛНИК НА РУО – СОФИЯ-ГРАД