Как СМГ премина на режим „обучение в електронна среда“
В този кратък материал ще опиша стъпките, които предприехме, за да осигурим на нашите ученици качествено обучение в електронна среда:
- Проучване на най-добрите платформи за онлайн обучение и избор на платформа. Ние лично се спряхме на Microsoft teams, понеже имаме лицензи предпоставени от МОН и ни се стори, че най-лесно ще я адаптираме за нуждите на училището.
- Създаване на учителски акаунти в Microsoft teams. Това отнема няколко часа, като акаунтите се създават с мейлите на учителите, с които те са регистрирани в електронния ни дневник shkolo.bg, но с разширение @smg.bg. Например: [email protected] става [email protected]. Паролите на всички бяха еднакви, като при вход самата система изисква създаването на нова персонална парола.
- Създаване на акаунти на учениците и групирането им в класове. Тук процедирахме по същия начин, мейлите от електронния дневник стават с разширение @smg.bg и еднаква парола за всички, която те веднага сменят при първия си вход. Докато се създават акаунтите се групират в паралелки, като паралелките се кръщават 05д, 08е, 11г или 12а например. Това е важно, за да може после лесно да се добавят учениците в екипи от техните учители, като се напише 11е Всички ученици се добавят всички деца от съответната паралелка.
- Провеждане на оперативка с всички учители. Ние го направихме в неделя, за да бъдат всички подготвени и спокойни за понеделник и първите часове в електронна среда.
- Препоръчително е да има поне един или двама учители по информатика, които да съдействат при администрирането на системата. Класните ръководители също поемат ангажимент да съдействат на своите ученици при възникнал проблем.
- Начало на учебния процес. Решихме да използваме действащото седмично разписание, като всеки учител си създава екип за всеки предмет и всяка паралелка, с която работи. След това по време на час той влиза в този екип и стартира видео или аудиоконферентна връзка, като всички ученици са длъжни да присъстват. По време на тази конферентна връзка учителят може да пуска видео, презентации, други документи, бяла дъска и може да използва всякакви други помощни средства, вградени в пакета MS Office 365.
- След началото на учебния процес установихме някои дребни неща, които трябва да се усъвършенстват. Например важно е учениците да бъдат поканени не като презентатори, а като присъстващи на конферентния разговор, понеже в противен случай могат да заглушат учителя си.
- Създадохме и продължаваме да създаваме обучителни материали и видеа за учителите от СМГ, за да могат по-лесно да се справят със задачите пред тях.
- Едновременно с Microsoft teams продължаваме да използваме и електронния дневник shkolo.bg, където се вписват взетите часове и отсъствията на учениците. На този етап сме решили да извиняваме отсъствията на децата, но ако отсъстват повече от 2 последователни дни следва разговор с родител и изясняване на причините за отсъствията.
- Най-важната стъпка е вярата в собствените способности. Сигурен съм, че нашата система е подготвена за всякакви предизвикателства. Българските учители са отлични професионалисти и са много адаптивни. Трябва ни само малко смелост и самочувствие и резултатите са налице.
Обучителни видеоклипове, създадени от екипа на СМГ: