Национален ученически конкурс „ПРАЗНИК НА ХИМИЯТА“

Изх. № РУО1-43220/18.12.2024 г.

ДО

ДИРЕКТОРИТЕ НА

УЧИЛИЩАТА В ГРАД СОФИЯ

 

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,

Във връзка с ежегодното провеждане на Националния ученически конкурс „Празник на химията“, организиран от Съюза на Химиците в България, в сътрудничество с Факултета по химия и фармация към СУ „Св. Климент Охридски“, Федерацията на научнотехническите съюзи и РУО – София-град, Ви уведомявам, че конкурсът ще бъде проведен от 25 до 27 април 2025 г. Заинтересованите ученици ще имат възможност да участват в избрана от тях състезателна категория: презентация, постер, есе или изследователски проект.

Възрастовите групи за участие в категориите презентация, постер или есе са три: Първа възрастова група: V-VII клас; Втора възрастова група: VIII-X клас; Трета възрастова група: XI-XII клас. Темите за избор за всички възрастови групи за състезателни категории постер, презентация и есе са:

Тема 1 „Юбилей: 200 години от откриването на алуминия“.

През 1825 г. датският физик Ханс Кристиан Оерстед докладва пред Кралското датско научно общество изолирането на нов метал – алуминий. Съществуването на този елемент е предсказано 16 години по-рано от Хъмфри Дейви – откривател на калия и натрия. Той идентифицира присъствието на непознат дотогава метал в стипците (alum) и неуспешно се опитва да го получи посредством електролиза на глина. Алуминият остава предизвикателство и за най-опитните експериментатори и след опита на Оерстед. През 1854 г., когато Анри Сент-Клер Девил представя първия алуминиев слитък пред Френската академия на науките, неговата цена е по-висока от тази на златото. Днес алуминият не само е престанал да бъде скъпоценен метал, но намира широко приложение в различни области на бита и индустрията – кабели, конструкции, домашни прибори, охладителни радиатори на електронни елементи и др.

Проучете пълна информация за алуминия или някое от неговите съединения. Какви физични или химични свойства заслужават внимание? Намира ли приложение в практиката? Ако е съединение, среща ли се в природата? Как се синтезира? Какъв е неговият ефект върху живите организми и околната среда като цяло?

Тема 2 „Химия на парите“.

Всеки ден ни се налага да работим с пари – покупки, плащане на данъци и такси, развлечения и услуги. В обмен на желания продукт за всички тези дейности даваме малки парчета хартия или метал, които сме получили като компенсация, за положен от нас труд. В по-ново време за същите цели се използват и малки пластмасови карти с метален чип, а обменът се отчита по електронен път.

В миналото, за подобни операции са използвани всякакви предмети – раковини, китови зъби, ечемик, какаови зърна, кокосови орехи, остриета на брадви. Изборът на подобна „валута“ се определял от това какво обществото счита за ценно. С появата на нови технологии и материали се променят и използваните парите. Този процес е своеобразно отражение на развитието на природните науки, в частност на химията. Парите представляват благодатно поле за изява на химика. Състав, строеж, стареене, корозия и методи за противодействие на фалшифициране – това са само част от областите с принос на знанията и уменията на химиците.

Изберете конкретен вид пари – древни или нови, процес на тяхното получаване или обработване. Разкрийте невидимата ръка на химията в избраната от вас тема и представете своите разработки по атрактивен начин.

Тема 3 „Химия на храните“.

Науката за храните обхваща всички етапи от тяхната подготовка и преработване. От всички природни и технически науки, които изграждат тази област, най-голям дял се пада на химията и технологията. Химията на хранителните вещества се занимава не само със състава на суровините и крайните продукти в хранителната индустрия, но и с процесите и взаимодействията, които протичат в рамките на всеки един стадий – от началната преработка и производството до готовата храна.

В консумираните храни има повече от половин милион различни вещества. Можете да се спрете на конкретен хранителен продукт и да разкажете за неговия състав или да разгледате клас от вещества, които се съдържат в различни храни Можете да проучите повече за хранителните добавки или за някои замърсители на храната, както и да разкажете как се постигат прекрасните аромати, цветове и глазури на любимите деликатеси.

В категорията „Изследователски проект“ могат да участват ученици от VII до XII клас. Участниците могат да изберат всяка тема, която е свързана с предмета химия и опазване на околната среда. В проекта се търси решение на важен или значим проблем по избраната тема, като за неговото представяне се използва научен метод. Подробни критерии за изготвяне на изследователския проект са публикувани на сайта на природни науки в секция „Празник на химията“. Изпратеният проект се подлага на предварителна оценка от комисия, като само участници с минимум 35 точки (от максимален брой 40 т.) се допускат до защита пред комисията. Всеки класиран участник представя изследователския си проект под формата на постер, който ще бъде оценен от комисията.

Срокът за подаване на заявления за участие е 21 март 2025 г. Имейли за контакт и въпроси: [email protected] и [email protected]

Изпратените презентации, есета, постери и изследователски проекти ще бъдат оценени от комисии в периода от 28 март до 8 април 2025 г. На 11 април 2025 г. ще бъде публикуван протокол с първите 5 финалисти, подредени по азбучен ред (при еднакъв брой точки ще бъдат допуснати до защита повече от 5 участници), за категориите презентация, постер и есе по възрастови групи и списък с допуснатите до защита изследователски проекти.

След 14 април 2025 г. на сайта на Природни науки (https://www.prirodninauki.bg/archives/ category/%d0%bf%d1%80%d0%b0%d0%b7%d0%bd%d0%b8%d0%ba-%d1%85%d0%b8%d0%bc%d0%b8%d1%8f) ще бъде публикувана програмата за защитите в периода 25-27 април 2025 г., а на 30 април 2025 г. – протокол с окончателното класиране на участниците в Празника на химията 2025.

Всички участници с призови места по категории (есе, постер, презентация, изследователски проект) и възрастови групи (V-VII, VIII-X и XI-XII клас), както и за изследователския проект ще бъдат отличени с награди, които ще получат допълнително по куриер. Всички участници в Празника на химията 2025 и техните ръководители ще получат сертификат за участие.

Необходима е онлайн регистрация за участие (ВНИМАНИЕ: задължително е всеки, регистрирал се за Празника на химията да има имейл: [email protected]), попълнена декларация за информирано съгласие, декларация за публичност на резултатите и декларация за снимане и публикуване с рекламна и информационна цел. Есето, постерът, презентацията или изследователският проект за участие следва да бъдат прикачени към онлайн регистрацията за участие.

Приложения:

  1. Линк за онлайн регистрация:

за презентация, постер и есе:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdHQU9CoIjUcunYz4A3OTXuBk98HckWal5rLtvhnSmUOvYgUg/viewform

за изследователски проект:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd3s1-yHRCNHWdXN20Re5NLGaxt2l2Ybqv7-PMC0hMTF1ADDw/viewform

  1. Декларация за информирано съгласие.
  2. Декларация за публичност на резултатите.
  3. Декларация за снимане и публикуване с рекламна и информационна цел.
  4. Критерии за изработване на постер, презентация, есе, изследователски проект.
  5. Инструкции за въвеждане на аудио в презентация и постер.

 

Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА

НАЧАЛНИК НА РУО

СОФИЯ-ГРАД